E-HAVACILIK
Belgesel

BİR EFSANENİN HİKAYESİ – William Boeing

BİR EFSANENİN HİKAYESİ – William Boeing

William Boeing, sıkı bir girişimci ve uçak üretim sektörünün öncülerinden biriydi. Onun öngörüleri sayesinde ufak bir uçak üretim şirketi olan Boeing, dünyanın en büyük uçak şirketlerinden biri haline geldi.

William Edward Boeing 1 Ocak 1881’de Detroit, Michigan’da doğdu.

William Boeing’in babası Wilhelm Boeing, saygın ve zengin bir aileye mensuptu. Almanya’dan ABD’ye göçen babası burada çiftçilik yaparak geçimini sağlıyordu, fakat sonraki yıllarda kayınbabası olacak Kart Ortmann ile tanıştı. İkili kereste ve madencilik işiyle uğraşıyordu. William Boeing’in babası Wilhelm Boeing, daha sonra Peoples Savings Bank’ın direktörü oldu, çeşitli maden şirketlerini yönetti ve Standart Life sigorta şirketinin önemli hissedarlarından biri oldu

Fakat Wilhelm Boeing, 42 yaşında hastalanarak öldü. Arkasında bir eş ve 3 çocuk bıraktı. Bu çocukların en büyüğü ise William Boeing oldu. William’ın annesi tekrar evlendi. William’ın üvey babası ile pek sağlıklı bir ilişkisi olmadı. Bu nedenle William Boeing, okuması için İsviçre’ye gönderildi, ancak o bir yıl sonra tekrar ABD’ye dönüp eğitimine devam etti.

William Boeing, Yale Üniversitesi’nin eğitim kurumlarından biri olan Sheffield Scientific School’da 1899-1902 arası okudu. Ancak okul hayatının ona göre olmadığını anlayıp ABD’nin batı yakasına taşındı. Washington eyaletine giden William Boeing, orada babasından miras kalan bir arsada tomruk ve odun işi kurdu.

Özellikle Alaska’ya yaptığı gezilerde kereste, tomruk, odunculuk ve finans konularında epey tecrübe edindi. 1908 yılında Seattle kentine geçerek Greenwood Timber Company adında bir kereste şirketi daha kurdu. 1910 yılında tekne gezintilerinden zevk aldığını keşfetti ve Heath Shipyard tekne limanını satın aldı.

 

devamı video da….

İlgili Yazılar

Dünyanın en büyük uçağı Airbus A380 üretimi

E- HAVACILIK

James Smith McDonnell’in Biyografisi

E- HAVACILIK