E-HAVACILIK
TARİH

I. Dünya Savaşında Hava Muharebesi

I. Dünya Savaşı uçakların geniş şekilde savaş silahı olarak kullanıldığı ilk deneyimdir.

Silah Haline Gelen Uçak

Uçak, bir savaş silahı olarak ilk önemli sahneye çıkışını I. Dünya Savaşı sırasında gerçekleştirdi. Başlangıçta düşman sahasının keşfi ve fotoğraflarının çekilmesine yardımcı olmak için kullanılan uçaklar, pilotların tabancaları ve filintalarla birbirlerini vurması ve it dalaşında öne bakan makineli tüfeklerle pervane arasından ateş etmek için senkronize edilmesine kadar hızlıca ilerlediler.

Havacılık teknolojisindeki yenilik düşmanlara karşı üstünlük sağlama arzusuyla daha da hızlandı. Silahlanma, aerodinamik ve motor gücü savaş boyunca dönüşüme tabi oldu.

Cihan Harbinde, her biri getirdikleri teknolojik ilerlemeler sebebiyle kayda değer beş ayrı hava aracı gelişimini burada incelemekteyiz.

Alman Albatros’u

Bir Alman Albatros avcı uçağı çarpma sonrası görünmekte.
Bir dizi İngiliz uçağı 1918’de resmedilmiş.
I. Dünya Savaşı hava kampanyası ganimetlerini konu olan sergiyi haber veren 1915 tarihli bir Alman hava gösterisi posteri.

Münih’te Alman Hava Gösterisi

I. Dünya Savaşı sırasında yakalanan müttefik kuvvetlerine ait malzemeleri konu olan sergiyi haber veren 1918 tarihli bir Alman hava gösterisi posteri.
Bir Fransız çift kanatlı uçağı iki evin arasına çakıldıktan sonra görünmekte.
Bir SPAD XVI iki kişilik uçağı manzara boyunca zik zak çizen siperlerin üzerinde uçarkan görünüyor.
The 96th Aero Squadron’dan havacılar Breguet 14 çift kanatlı uçaklarının yanında dururken görülüyor.
Yakalanan Bir Fokker Uçağı –
Amerikan havacıları yakalanan bir Fokker D– VII’nin yanında duruyor.
The 96th Aero Squadron’dan havacılar kenarına Vickers silahının monte edildiği bir Breguet uçağının yanında dururken görülüyor.

Birinci Kuşak

Bu kuşaktaki birçok uçak savaş öncesi modifiye edilmiş tasarımlardı. Modifikasyonlar makineli tüfeklerin yerleştirilmesi amacıyla yapılmıştı.


İkinci Kuşak

Avcı uçaklarının ikinci kuşak üyeleri ilk baştan silahlanma özelliğini yansıtacak şekilde tasarlanmıştı ve ilk olarak 1915 baharında ortaya çıkmışlardı.


Üçüncü Kuşak

Avcı uçaklarının üçüncü kuşak üyeleri 1916 bahar ve yaz mevsiminde sahneye çıktılar. Öncüllerinden çok daha güçlüydüler ve hava direncini azaltmak için hava akımına daha fazla uyumluydur ve ayrıca birçoğu pervane içerisinden ateşlemek üzere senkronize edilmiş ileri bakan ikiz makineli tüfekleri de içermekteydi.

Dördüncü Kuşak

Dördüncü kuşak avcı uçakları, onları hava muharebelerinde gerekli olan savunma uçuş tekniklerine karşı daha hazır şekilde elverişli yapan artırılmış yükselme özelliği ve artırılmış hızları ile karakterize olmuşlardı.


Beşinci Kuşak

Ortaya çıkan beşinci ve son kuşak avcı uçakları 1. Dünya Savaşından kısa süre sonra göründüler. Bu kuşaktaki, öncülleri olan çift kanatlı uçakların aksine kanatların durduğu tek bir sırt bölgesine sahip uçaklar genelde komple metal yapı ve tek kanatlı uçaklardı.

ilginizi çekebilir:  Türkiye'nin İlk Hava Korsanlığı

İlgili Yazılar

İlk Uçakların Evrimi

E- HAVACILIK

James Smith McDonnell’in Biyografisi

E- HAVACILIK

BURANIN NERESİ OLDUĞUNU ÖĞRENİNCE MUHTEMELEN ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ!

E- HAVACILIK