E-HAVACILIK
TARİH

İlk Uçakların Evrimi

Wright Flyer

Wright kardeşler, havacılık çağını başlattı.

İlk Başarılı Uçuş

Motorlu, havadan daha ağır bir makinenin ilk başarılı uçuşu 17 Aralık 1903’te Kitty Hawk, NC’de gerçekleşti. 120 feet yolculuğu 12 saniyelik bir uçuşla gerçekleştirdi. Buna karşın, ilk Boeing 747’ler sadece 196 feet kanat genişliğine sahipti.

Wright’lar sadece uçuş öncüleri değildi, aynı zamanda rüzgar tünelleri gibi uçak tasarımı ve testi için daha sonra kullanılacak olan araçlarla bir ilki gerçekleştirdiler.

Wright Kardeşler, sonraki uçakların öne bakan pervanelerinden ziyade iki itici pervaneyi çalıştıran 12 beygir gücüne sahip dört silindirli özel bir motor tasarladılar.
Wright Flyer’dan önceki planör pilotları, uçakları ağırlığn yerini değiştirerek kullandılar. Wright’lar uçuş halindeki bir uçağın kanatlarını eğen kasnaklar ve kablolar kullanan bir direksiyon sistemi geliştirdiler. Geleceğin uçakları, kanatçıklar, dümenler ve kuyruk kanatları gibi açılır kapanır uçuş kontrol yüzeylerini içinde barındırarak daha da ileri gidecekti.

Orville Wright 1904 yılında Dayton, Ohio’da sadece 40 küsur saniyede yaklaşık 1,760 feet yol katederek bir uçuş gerçekleştirdi.
Wright Patenti.
1908 yılının patentli planları bir Wright uçağı tasarımını gösteriyordu.
Planör Testi.
Bir planörü test eden Wilbur Wright inişten kısa bir süre sonra göründü.
Planör Testi.
Bir planörü test eden Wilbur Wright inişten kısa bir süre sonra göründü.
Büyük Bir Uçurtma.
Orville (sağdaki) ve Wilbur (soldaki) havacının planör modelini test ediyor
Kitty Hawk, NC’de ilk uçuş.
Orville Wright 17 Aralık 1903’te ilk uçuş sırasında yanındaki kardeşi Wilbur ile kontrollerde.

De Havilland DH-4

Özgürlük Uçağı” adı verilen de Havilland DH-4 bir tahta çerçeveden çeliğe evrim geçirdi.

İlk olarak 1916’da uçurulan de Havilland DH-4 çağın pek çok uçağına ve gerilmiş yapıdaki tamamen tahta bir uçağa benziyordu. Ancak, sonraki modeller tahta çerçeveleri yerine çelik kullanacaktı.

İki kişilik bombardıman uçağı DH-4, 1. Dünya Savaşı’nda çarpışan tek ABD yapımı uçaktı. İngiliz tasarımcı Geoffrey de Havilland tarafından geliştirilen DH-4, Boeing Airplane Company, Dayton-Wright Airplane Company, General Motors, Fisher Body Div. ve Standard Aircraft Corporation tarafından ABD’de geliştirildi

1nci Dünya Savaşı’ndan sonra DH-4’ler ABD’de ulaşım aracı, hava ambulansı, keşif uçağı, eğitim uçağı, hedef römorkör uçağı, orman yangını devriyesi ve hatta hava yarışçısı olarak kullanıldı. Ayrıca, U.S. Postal Service DH-4’ü posta taşıyıcısı olarak kullandı. Azami hızı 128 mph olan DH-4 400 mil ve 19,600 feet’e kadar uçabiliyordu.

ilginizi çekebilir:  BURANIN NERESİ OLDUĞUNU ÖĞRENİNCE MUHTEMELEN ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ!


Özgürlük Uçağı

ABD Ordu Uçağı -Lt. W.D. Coney ve de Havilland DH-4B.

De Havilland DH-4B çelik gövde testi.

Kalkışa Hazır -Bir De Havilland DH-4 asfaltta.

DH-4 Yerde

İnsanlar bir De Havilland DH-4’ün etrafını sarmış

Birkaç de Havilland DH-4 bir fabrikada teknolojik olarak yenileniyor.

Boeing Model 40

Elementlerden Uzak

Model 40, yolcular için kapalı kabini bulunan ilk Boeing uçağıydı.

Model 40, posta taşıma amaçlı olmasına rağmen, yolcuları da taşımak üzere tasarlanan ilk Boeing uçağıydı. İlk kez 20 Mayıs 1927 tarihinde uçan Model 40, açık pilot kabininin yanı sıra, iki yolculuk bir kapalı kabine sahipti.

Model 40, gövdesinde metal borular barındırıyordu, ancak bununla birlikte kanatları tahta çerçeveler üzerine gerilmiş brandalarla yapılmıştı. İlk kullanıldığı yıl, San Francisco ve Chicago arasında yaklaşık 2,000 yolcu uçtu.

DH-4 gibi Model 40’ın da en yüksek hızı 128 mph idi, ancak 14,500 feet azami uçuş yüksekliği ile, 650 millik çok daha uzun bir menzile sahipti.

Eddie Allen Model 40B-4 Kokpitinde

Posta Uçağı

Boeing Model 40 Posta Uçağı – Pilot, bir Boeing Model 40 posta uçağının kokpitinden el sıkışıyor.

Boeing Model 40 Uçuşta -Bir Boeing Model 40 sıradağlar üzerinde uçuyor.

Pilot, bir Boeing Model 40’ı dağların üzerinde kullanıyor.

Bitmiş uçağın yanı sıra çerçevesini de gösteren Model 40 yapımı

Bir yolcu Boeing Model 40B’ni ön gövdesindeki bir kabinden çıkarken görülüyor.

Postalar Boeing Model 40A’dan indiriliyor.

Boeing 80A Modeli

Konfor göz önünde bulundurularak tasarlanan Model 80’de 18 kişi oturabiliyor ve döşemeli koltuklar bulunuyor. Uçuş sırasında yolcular ambalajlı öğle yemeği alıyor.


Tasarım Konforu

Model 40’tan sadece 14 ay sonra piyasaya sürülen Boeing Model 80, önceki uçaklardaki konforun yanı sıra yolcu sayıları bakımından da büyük atılımlar yaptı. Model 80 kapalı bir kabin içinde 12 yolcu taşıyordu, bu sayı son olarak Model 80A’da 18’e yükseldi. Kokpit de kapalıydı ve pilotları elementlerden koruyordu.

Özellikler, ısıtılmış basınçlı havayı, kişisel okuma lambalarını, deri koltukları ve sıcak ve soğuk kullanım suyunu içeriyordu. Lisanslı hemşireler endüstrinin ilk uçuş görevlileri olarak istihdam ediliyordu.

Kumaş kaplı bir kaynaklı çelik çerçeveden yapılmış olan Model 80, yapısında hiç tahta içermiyordu. 138 mph azami hıza ve 14,000 uçuş yüksekliğine sahip üç motorlu Model 80A’nın menzili Model 40’tan daha düşüktü. Net ağırlığı 17,500 pound idi, bu ağırlık Model 40’ın ağırlığının iki katından fazlaydı.

Hostes, Model 80 yolcusuna gazete uzatıyor.

MODEL 80A

Yolcular, Birleşmiş Havayolları tarafından uçurulan Boeing Model 80A’ya binmek için bekliyor.

Boeing Model 80A’nın iç görünümü.
Yolcular bir 80A Modelinde

Boeing Model 80A tuvaletinin yandan görünümü.

Yolcular Boeing Model 80A’nın koltuklarını dolduruyor.
Boeing Model 80 için bir yolcu koltuğu sergi salonunun zemininde modelleniyor.
Model 80A’da hostes bir yolcuya servis yapıyor
Boeing Model 80A’nın gövdesinde bakım yapılıyor.
Boeing Model 80, Rainier Dağı’nın üzerinde uçuyor.
Boeing Model 80 çin montaj hattı
Boeing Model 80 bir şehrin üzerinde uçuyor.
Uçuş halindeki bir Boeing Model 80A nüfuslu bir bölge üzerinde
Boeing Model 80A’nın uçuş güvertesine bir bakış.

Douglas DC-3

DC-3, finansal olarak başarılı olan ilk yolcu uçağıydı

ilginizi çekebilir:  Ultralight Uçak Kursu

Başarılı Yolcu Uçağı

Pek çok kişi tarafından ticari olarak ilk başarılı yolcu uçağı olarak görülen Douglas DC-3, posta taşıma sözleşmelerine veya diğer devlet sübvansiyonlarına gerek kalmadan sadece yolcu taşıyarak kar getiren ilk uçaktı. DC-3, Amerika’nın üzerinden geçen ortalama durak sayısını 15’ten üçe düşürdü. 1,495 millik menzili Boeing Model 80A’nın menzilinin yaklaşık üç katıydı. DC-3, menzilinin bir sonucu olarak, yolcu mili başına maliyeti 1935 yılında 5.7 sentten iki milyon insanın DC-3’lerle göklere çıktığı 1940 yılında .05 sente düşürdü.

Destekli kanatlarla tamamen metalden yapılmış olan DC-3 192 mph azami hıza ve 20,800 feet azami uçuş yüksekliğine sahipti. 2. Dünya Savaşı sırasında C-47 “Albatros” denilen modifiye edilmiş bir DC-3, savaşın her büyük çatışmasında birlikleri ve ikmal maddelerini hava yoluyla taşıyarak ABD savaş çabalarının çok önemli bir parçası haline geldi. General Dwight D. Eisenhower “İkinci Dünya Savaşı dört şey sayesinde kazanıldı: roketatar, Jeep, atom bombası ve C-47 Albatros.” dedi. Üretim 1945 yılında durmuş olmasına rağmen, bugün DC-3’ler hala kullanılmaktadır.

C-47 “Albatros” Skytrain Piramitleri
Oturma yerlerini ve yerleşimi gösteren DC kesit şeması.
DC-3 Douglas yataklı modeli.

DC-3 Douglas yataklı modeli.
DC-3 üretim ortamına bir bakış.
Bir Douglas DC-3 bulutsuz gökyüzünde süzülüyor.

İlgili Yazılar

BURANIN NERESİ OLDUĞUNU ÖĞRENİNCE MUHTEMELEN ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ!

E- HAVACILIK

Uçak Postası

E- HAVACILIK

Türkiye’nin İlk Hava Korsanlığı

E- HAVACILIK