E-HAVACILIK
Image default
Haber

İran’da düşen jetle ilgili ön rapor: Pilotlar hatalı müdahalede bulundu

İbrahim YILDIZ/İSTANBUL, (DHA) – BAŞARAN Holding’e ait uçağın İran’da düşmesiyle ilgili hazırlanan ön rapora göre uçağın üç hız göstergesinden birinin arızalandığı ve pilotların hatalı müdahalede bulunduğu yer aldı.
12 Mart’ta meydana gelen kazada kaptan pilotu Beril Gebeş, ikinci pilotun Melike Kuvvet’in idaresindeki Başaran Holding’e ait, TC-TRB tescilli Bombardier Challenger 604 tipi iş jeti, İran’da düşmüş, kazada Hüseyin Başaran’ın kızı Mina Başaran ile 7 arkadaşının da olduğu 11 kişi hayatını kaybetmişti. İran Sivil Havacılık, kazadan 6 ay sonra 50 sayfalık bir ön raporu hazırladı. Raporda kazanın neden olduğu ve uçağın nasıl düştüğü maddeler halinde sıralandı. Kesin raporun önümüzdeki yıl çıkacağı da belirtildi.

PİLOTLARIN ACİL DURUM EĞİTİMLERİNİN ETKİLİ OLMADIĞI GÖRÜLDÜ
Hazırlanan ön rapora göre, uçak havalandıktan bir süre sonra uçakta bulunan üç hız göstergesinden birinin arızalandığı ve pilotaj hatası olduğu vurgulandı. Pilotların lisanslı olduğu ve tıbbı yönden de uçuşa uygun nitelikler taşıdığı yer aldı. Uçuşta yer alan pilot Beril Gebeş ve ikinci kaptan Melike Kuvvet’in anormal ve acil durum konusunda eğitimli olduğu ancak kaza uçuşu kanıtlarının bu eğitimlerinin etkili olmadığını gösterdiği altı çizildi. Ekibin kalkış ve yolculuk sırasında herhangi bir anormalliği rapor etmediği vurgulandı. Rapora göre uçağın bütün şekilde dağa çarparak parçalandığı da belirtildi.

 

UÇAK HAVADA TUTUNAMADI VE DÜŞÜŞ SÜRECİ BAŞLADI

Raporda kazaya ilişkin yapılan açıklamaya göre, ” Havada uçağın üç hız göstergesinden birinde meydana gelen arıza üzerine, mürettebat hareke geçti. Bunun üzerine pilot,  gaz kollarını çekmesi sonucu uçağın hızını düşürmeye çalıştı. Bu hamle ‘Stall’ denilen havada tutunamama durumunu yol açtı. Uçak pilotun ‘Stall’ durumundan kurtulması için yeterli irtifaya sahipti. Ancak uçak havada tutunamadı ve düşüş süreci başladı” denildi.

ilginizi çekebilir:  Pilotların en sık kullandıkları 5 Mobil Uygulamaları

İranlı yetkililerin incelemelerine göre, kumanda sol taraftaki Kaptan Pilot Beril Gebeş’teydi. Gebeş’in otorduğu bölümdeki hız göstergesinde ibre yükselmeye başlarken, iki sağ tarafta oturan ikinci Pilot Melike Kuvvet’in hız göstergesi ise normal çalışıyordu.

Süratin artmasını önlemek için Beril Gebeş lövyeyi çekmeye başladı. Kara kutu analizine göre, 51 kez uçağın lövyesi çekilerek tırmanma kumandası verildi.
Ancak uçağın gerçekte sürati düşüyordu.

Bir süre sonra Challenger 604 anormal duruma girerek ekseni etrafında dönmeye ve hızla irtifa kaybetmeye başladı. Bu sırada ikinci pilot, uçağın manuelini çıkararak durumu çözmeye çalıştı.

Bu arada, kokpitte ciddi bir panik yaşandığı ses kayıtlarına da yansıdı.
Hız limitini aşan uçakta 20 bin fit (6 bin 600 metre) yükseklikte parçalanmalar meydana gelmeye başladı.

Uçağın motor parçaları koparken, kuyruk bölümü gövdeden ayrıldı. Daha sonra da uçak dağlık alana düşerek yandı.
Öte yandan, düşen uçağın rotası üzerinde buzlanma yapan bulutların olmaması arıza ihtimalini güçlendirdi.

Kazanın nedeni nihai raporun tamamlanmasıyla birlikte ortaya çıkacak.

Uzmanların ortaya attığı bir başka konu da yolcularını bekleyen uçağın pitotüpü kapatılıp emniyet alınmamışsa içine kaçması muhtemel kum taneleri. Tüm bu olasılıklar nihai rapor ile ortaya çıkacak.

İranlı uzmanlar, kazayı 31 Mayıs 2009 tarihinde Atlantik Okyanusu’na düşen Air France’a ait A330 uçağının kazasına benzetti. 288 kişinin hayatını kaybettiği kazada, buzlanma ve sistem arızası nedeniyle hız göstergesinde yükseliş meydana gelmişti.

Bunun üzerine pilot uçağın hızını düşürmek için yükselme kumandası verdi. Ancak uçağın yanlış hız göstergesi uçağın anormal duruma girmesine neden olmuştu.

Başaran Holding’in sahibi Hüseyin Başaran’ın evlenecek kızı Mina Başaran’ın içinde bulunduğu TC-TRB tescilli Challenger 604 tipi uçak Dubai’den İstanbul’a dönerken İran’da düşmuştu. Kazada 11 kişi hayatını kaybetmişti.

ilginizi çekebilir:  THY'nin ilk B737 MAX 8'i Türkiye'de

Kaynak: Kokpit.aero

İlgili Yazılar

Arnavutluk ilk havayolu şirketi Air Albania’ya kavuştu

E- HAVACILIK

Cumhurbaşkanı F-16’lar eşliğinde TEKNOFEST’e geldi

E- HAVACILIK

İki yolcu uçağı havada çarpışmanın eşiğinden döndü

E- HAVACILIK