E-HAVACILIK
Belgesel TARİH

James Smith McDonnell’in Biyografisi

James Smith McDonnell
McDonnell Aircraft Corp., 1939-1967
President, 1939-1962
Chairman and CEO, 1962-1967
McDonnell Douglas Corp., 1967-1980
Chairman and CEO, 1967-1972
Chairman of the Board, 1972-1980

James Smith McDonnell 9 Nisan 1899’da Denver, Colo’da doğdu. Little Rock, Ark’da büyüdü. Aynı zamanda, James McDonnell adında olan babası başarılı bir pamuk tüccarıydı ve genel bir mağaza işletiyordu.

Okuldan önce her sabah, genç James S. McDonnell, Arkansas Gazetesi’nin kopyalarını at sırtında taşıyarak teslim ediyordu. 1917’de Little Rock Lisesi’nden mezun oldu, I. Dünya Savaşı’ndan McDonnell, orduda özel olarak görev yaptı. 1921’de fizik dalında onur derecesiyle mezun olduğu Princeton Üniversitesi’ne girdi. Üniversitede iken, Rezerv Memurları Eğitim Birliği’ne (ROTC) katıldı.

Princeton’dan sonra, havacılık mühendisliği alanında lisansüstü çalışmalar için Massachusetts Institute of Technology’de girdi. MIT’de iken, ROTC üyeliğini devam etti, Ordu Hava Servisi’nden fiziki ve pilotlar için gereken temel okul çalışmalarının geçti. Ağustos 1923’te McDonnell, Ordu Hava Hizmeti Rezervinde ikinci bir teğmen olarak görevlendirildi ve uçuş eğitimi için Teksas, Brooks Field’a atandı. 1925 yılında MIT’den mezun oldu.

Pilotunun kanatlarını kazandıktan sonra McDonnell bir yılını “çingene pilotu” olarak geçirdi ve uçak sahibi olan insanlar için işler yaptı.

N.Y. Ogdensburg’da Huff Daland Airplane Co.’da uçak mühendisi ve pilot olarak çalıştı. 1928’de McDonnell, tek Doodlebug’u kurmak için ilk şirketini kurdu, ancak hiçbir pazar bulamadığı için önümüzdeki 10 yılını birkaç uçak şirketi için çalıştı ve sonunda Glenn L. Martin Aircraft Co.’da baş mühendis olarak çalıştı.

30 Haziran 1934’te, babası Dr. John Finney, Amerikan Cerrahlar Koleji’nin kurucusu olan Mary Elizabeth Finney ile evlendi.

McDonnell 1938’de Martin’den istifa ederek kendi şirketini kurmaya karar verdi. 6 Temmuz 1939’da, St. Louis, Mo.’de McDonnell Aircraft Corp. şirketini kurdu.

ilginizi çekebilir:  I. Dünya Savaşında Hava Muharebesi

Gelecek otuz yıl içinde, şirket jet savaşçılarının lider üreticisi olacak ve bir Amerikalıyı yörüngeye taşıyan ilk uzay aracını inşa edecek.

1960’lı yılların ortalarında McDonnell Aircraft Corp., Missouri’deki en büyük işverendi ve 1967’de Kaliforniya’daki en büyük işveren Douglas Aircraft Co ile birleşerek faaliyetini genişletti.

James S. McDonnell, McDonnell Douglas Corp’un başkan ve genel müdürlüğünü devraldı. 1971’de, yeğeni Sanford N. McDonnell, başkan oldu ve James S. McDonnell, yönetim kurulu başkanı ve icra başkanı olarak görev yaptı. 1972’de yeğeni CEO olarak devraldı. James Smith McDonnell, 22 Ağustos 1980’de ölene dek yönetim kurulu başkanı olarak kaldı.

Kariyeri boyunca, James Smith McDonnell sayısız ödül ve onursal dereceler aldı. Ödülleri arasında Robert Collier Trophy, Guggenheim Madalyası, Ulusal Mühendislik Akademisi Kurucu Madalyası ve NASA Kamu Hizmeti Ödülü yer aldı. Birçok sivil göreviyle, özellikle de Birleşmiş Milletler Birleşmiş Milletler Birliği başkanlığıyla hatırlandı. 1958’de, McDonnell Aircraft Corp., Birleşmiş Milletler Günü’nü ücretli tatil olarak kutlayan dünyadaki ilk organizasyondu.

İlgili Yazılar

BURANIN NERESİ OLDUĞUNU ÖĞRENİNCE MUHTEMELEN ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ!

E- HAVACILIK

Türkiye’nin İlk Hava Korsanlığı

E- HAVACILIK

Dünyanın en büyük uçağı Airbus A380 üretimi

E- HAVACILIK