E-HAVACILIK
  • Anasayfa
  • Genel
  • Pilot olmadan önce mutlaka izlemeniz gereken 11 film!
Film Genel HAVACILIK Hobi Pilot Sportif

Pilot olmadan önce mutlaka izlemeniz gereken 11 film!

Pilot Bir çok kişi için havacılık ve uçaklar onların tutkusu haline gelmişken bizde sizler için içersinde uçak ve havacılık geçen bir liste hazırlayalım dedik. Bu liste oluşan filmler çoğunun konusu uçak ve popüler kültürde yankı uyandıran filmlerde olmakta olup sizlerin beğenise sunmaktayız.

Sinema tarihine şöyle bir baktığımızda havacılık konulu çekilen ilk filmin, 1902 yılında Fransız yönetmen George Melies yapımı “Le voyage dans la lune (Ay’a Yolculuk) ” olduğunu görebiliriz. Filmin vizyon tarihine bakınca, “o tarihte uçak mı vardı ?” diyebilirsiniz, haklısınızda. Ay’a yolculuk, daha ortada uçaklar yokken çekildi, aynı zamanda sinema tarihindeki ilk Bilim Kurgu filmi oldu.

TIKLA İZLE!

 

1. Top Gun (1986)

Top Gun aslında  bir ödüldür. Pete Mitchell’in (Maverick) Top Gun onur ödülünü almak için verdiği mücadeleyi konu alan bir filmidr.  Hem oyuncularıyla hem de konusuyla muhteşem bir film olan Top Gun izlenmesi gereken havacılık filmlerinden bir tanesi.

 

2. Sıkıysa Yakala (Catch me If You Can) 2002

Takarım hostesleri koluma… Leonardo DiCaprio’yu sıkı bir dolandırıcı rolünde seyrettiğimiz filmin efsane planlarından biri olan bu kare kendisinden sonra gelen her uçaklı/pilotlu filmin referansı olmuştur.

 

3. Kızıl Baron ( Red Baron )

I. Dünya Savaşı’nda 80’den fazla düşman uçağı düşüren ünlü Alman pilot Manfred von Richthofen’ın lakabı olan Kızıl Baron, kullandığı kırmızı renkli Fokker Dr.I markalı savaş uçağından gelmekteydi.

 

4.Pearl Harbor (2001)

Dostlukları uzun süredir süren iki arkadaşın savaşa gitmek üzeredirler. İkinci dünya savaşı devam etmektedir ve savaşa katılan amerika Birleşik Devletleri kendi kaderini belirleyecektir.

 

5. The Aviator-Göklerin Hakimi (2004)

2004 Yapımı olan filmde Howard Hughes’ın hayatı konu alan bir filmdir. Babasından kalan serveti 1.dünya Savaşı’nda savaşan uçakları konu alan Cehennem Melekleri adında bir film çekmek için karar alan Howard Hughes, benzeri olmayan bir film yapmak ister ve filmle birlikte şöhreti yakalar. Ayrıca film 11 dalda Oscara aday gösterilmiş 5 oscar kazanmıştır.

ilginizi çekebilir:  Dünyanın en büyük uçağı Airbus A380 üretimi

 

6. Uçuş 93 ( United 93 – 2005 )

United Airlines şirketine ait, 93 sefer sayılı uçağın yolcuları, 11 Eylül 2001 günü San Francisco’ya doğru yola çıktıklarında, Amerika Birleşik Devletleri? ne, tarihinde düzenlenmiş en büyük terörist saldırının bir parçası olduklarını bilmiyorlardı. Uçuş 93, mürettebatından yolcularına, o gün uçakta bulunan 40 kişinin yaşadığı korku, dehşet ve cesaret duygularını, olabildiğince gerçek varsayımlar üzerinden anlatmaya çalışıyor.

 

7. Flight Plan-Uçuş Planı (2005)

Eşinin ölümünden sonra zor günler içeren Kyle Pratt kızı ile beraber bir yolculuğa çıkar.  Kyle Pratt’ın kızı aniden uçakta kaybolur. Kyle Pratt  kızını hiçbir yerde bulamaz. Üstelik hosteslerden bazıları seyahati boyunca yalnız olduğunu ve uçak listesinde kızının adıın kayıtlı olmadığını söylerler. Esrarengiz bir konuya sahip olan Uçuş Planı izlenmesi gereken muhteşem bir film.

 

8. Sky Fighters-Gökyüzü Savaşçıları (2005)

Fransız Mirage 2000 ortadan sezsiz sedasız kaybolur. İzlenmesi gereken muhteşem bir aksiyon filmi.

 

Uçak yolculuğundan nefret eden bir kadın,  Miami’ye yapmak zorunda kaldığı gece uçuşu sırasında terörün yanıbaşında olduğunu fark edecektir. Eğer lisa suikastçi ile iş birliği yapmasa genç kadının babası suikastçi tarafından öldürelecektir. İzleyebileceğiniz gerilim dolu bir film.

 

10. Fly Boys-Kahraman Pilotlar (2006)

Pilot

Birinci dünya Savaşının devam etmekte olduğu 1916 yılını konu alan Fly Boys Bir grup Amerikalı genç farklı nedenlerle Fransada ki hava üssüne savaşa katılmak için giderler. Pilot adaylarının gerçekte hiçbiri uçak kullanmayı bilmemektedir. Pilot adayları eğitimden geçirilirler ve sonra havada çarpışmayı  öğrenirler.

11. American Made

80`lerde Pablo Excobar icin pilotluk ve uyuşturucu kaçakçılığı yapan Barry Seal aynı zamanda da CIA için çalışmaktadır. Amerika tarihindeki en büyük operasyonlardan birini yürüten Seal, CIA için silah kaçakçılığı da yapmıştır. Pilot Barry Seal’in hayatından uyarlanan filmin yönetmenliğini Doug Liman üstlenirken, başrollerinde ise Tom Cruise, Domhnall Gleeson ve Jesse Plemons yer alıyor.

ilginizi çekebilir:  Uçak Nasıl Uçar ?

 

İlgili Yazılar

Kabin Basıncı Nedir?

E- HAVACILIK

AMATÖR/SPORTİF PİLOT OLMAK İSTİYORUM, HANGİ LİSANS BANA UYGUN? HANGİ AMATÖR/SPORTİF HAVA ARACINI TERCİH ETMELİYİM?

Oben Oğultarhan

Ultralight Uçak Kursu

E- HAVACILIK