E-HAVACILIK
Haber HAVACILIK YUSHAD

Sportif uçak kanser ile mücadele için havalandı

Sportif Uçak Kanser İle Mücadele İçin Havalandı

Bursa’da sportif uçak ile kent semalarında “Kanserde Erken Teşhis Hayat Kurtarır” yazılı pankart açıldı İl Sağlık Müdürü Özcan Akan: “Amacımız kansere dikkati çekmek. Kanser konusunda vatandaşımızın farkındalığını arttırmak”

Bursa’da, kanser konusunda farkındalığı artırmak için havalanan sportif uçak, kent semalarında “Kanserde Erken Teşhis Hayat Kurtarır” yazılı pankartla uçtu.

İl Sağlık Müdürlüğünün, Yürekli Havacılık’ın desteğiyle organize ettiği 5 saat süren uçuşla, kanserde erken teşhisin önemine vurgu yapıldı.

Bursa Sağlık Müdürü Özcan Akan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, etkinlik ile farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

Akan, kanserin Türkiye’de ve dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu haline geldiğini vurgulayarak, “Kanser en önemli ölüm nedenlerinden bir tanesi. Diğer taraftan biz biliyoruz ki erken teşhis ile birçok kanserin önüne geçebildiğimiz gibi ölümlerin de önüne geçebiliriz.” diye konuştu.

Kanser konusunda farkındalık oluşturmak için yıl boyunca çeşitli etkinlikler yaptıklarını anlatan Özcan Akan, şunları kaydetti:

“Vatandaşlarda kanser farkındalığını arttırabilmek maksadıyla yıl boyunca karada, denizde ve havada çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Karada KETEM’ler veya mobil araçlarımız vasıtasıyla vatandaşlarımıza kanser konusunda farkındalık çalışmaları yürütüyoruz, taramalar yapıyoruz. ‘Erken Teşhis Hayat Kurtarır’ şeklinde pankartları şehrin 60 yerinde işlemiş durumdayız. Pembe renklerle şehrin değişik yerlerini ışıklandırdık. Denizde de BUDO İskelesi’nin olduğu yerlerde ve deniz araçlarında kanser farkındalığı çalışmaları yürüttük. Bugün de ‘Kanserde Erken Teşhis Hayat Kurtarır’ temasıyla bir etkinlik düzenledik.”

Akan, uçağın 5 saat süreyle kentin yoğun olduğu yerlerde sloganın yazılı olduğu pankartı uçurduğunu belirterek, “Amacımız kansere dikkati çekmek. Kanser konusunda vatandaşımızın farkındalığını arttırmak.” ifadelerini kullandı.

Yürekli Havacılık şirketi sahibi Burak Yürekli de kamu yararını amaçlayan bu projeye destek verdiklerini belirtti.

ilginizi çekebilir:  Adana'dan Katar'a Direkt Seferler Başlıyor

İlgili Yazılar

Dünyanın en büyüklerinin gözü yeni havalimanında

E- HAVACILIK

Hava akımına kapılan uçakta hasar oluştu

E- HAVACILIK

10 bin metrede ‘hayat kurtaran’ müdahale

E- HAVACILIK