E-HAVACILIK
TARİH

Uçak Postası

Havacılığın ilk yıllarında, hükümet destekli uçak postası temel gelir kaynağı olarak ortaya çıkarak uçak üreticilerinin endüstrilerini desteklemeye devam etmelerini garantilemiştir.

Uçak Postasının Temelleri

Amerika Birleşik Devletleri ilk planlı uçak postası hizmetini 1918 yılı Mayıs ayında New York ve Washington D.C arasında gerçekleştirmiştir. İlk olarak postaları göndermek için ordu pilotları ve uçakları kullanıldı, ancak üç ay sonra hemen Post Office olayı devraldı.

Kısa süre içerisinde New York’tan Cleveland’e, Cleveland’ten Chicago’ya, Chicago’dan Omaha’ya ve 1920 yılı Eylül ayından itibaren Omaha’dan San Francisco’ya ülke içi bir uçak postası rotası oluşturuldu. Hizmet, postaları tren yoluyla göndermekten daha hızlıydı, ancak pilotlar için riskler korkutucuydu. 1920 yılına kadar, Post Office işleri devraldığında işe alınan 40 pilotun yarısı kazalarda öldü.

1925’te, Meclis, Post Office’in postaları taşıması için özel bir şirketle anlaşabilmesini sağlayan bir yasayı kabul etti. Ticari havacılık şirketleri, sözleşmeler için teklif bulunmaları konusunda davet edildi ve 1927 Eylül ayında bütün hava postaları özel şirketler tarafından taşınmaya başlamıştı.

Erken Zamanlarda Uçak Postası

1927 yılında taşınan uçak postalarının transferi

Bir pilot, postaları taşımaya hazır, uçağının yanında duruyor.
Bir posta uçağında yolcu kabininin yandan görüntüsü.
Özellikle posta taşıması için tasarlanmış tek kanatlı uçak
Kısa süre önce düşen bir posta uçağı etrafında bir grup toplanıyor.
Model 50, San Francisco ve Hawaii arasında aralıksız uçmak üzere tasarlanmış bir deniz uçağıydı.
Polo Field, Washington D.C’de uçak postası hizmetinin 1918 açılışından bir görüntü.
Garden City, NY’de 23 Eylül 1911 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk resmi uçak postası uçuşundan bir görüntü.

Özel şirketler uçak postası hizmetlerini 1927’de U.S. Post Office’ten devraldıklarında, uçak postası uçuşlarını gece desteklemeleri için inşa edilen kıta ötesi havayolu ile birlikte 89 acil iniş alanı, 17 radyo istasyonu ve 405 işaret, Ticaret Bakanlığı’na transfer edildi. Devralma sonrası, Ticaret Bakanlığı yapıları geliştirmeye devam etti ve 1933 yılında, 18.000 millik hava yolu için hizmet veren 1500 işaret yer alıyordu.

Posta rotası boyunca, yaklaşık olarak üç ila beş mil aralıklarla yerleştirilen ve parlak sarıya boyanmış büyük beton oklar inşa edilmiştir. Bu oklar, pilotlara yardımcı olmaları için tasarlanan 50 foot uzunluğunda dönen ışık içeren kulelerin yanında yer alıyordu. Geceleri, asetilen gaz ışıkları okları parlatarak havadaki pilotların bir sonraki işarete doğru gitmelerini sağlıyordu.

ilginizi çekebilir:  İlk Uçakların Evrimi
St. George, Utah, ABD’de sarp bir yerde yer alan Kıtalar Ötesi Uçak Postası Rotası Beacon 37A’nın parçalarıdır


Boeing ve United Airlines’ın Ayrılığı

Uçak postası hizmetlerinin 1927’de özelleştirilmesi sonrası, U.S. Post Office sözleşmelerini kazanan havayollarının büyük bir kısmı postaların teslimatını karıştırıyordu. Her bir şirketi koordine etmek oldukça etkisiz, masraflı ve zaman alıcıydı. Başkan Herbert Hoover zamanında Posta Bakanı olan Walter Folger Brown, sistemi düzene koymaya karar verdi.

Brown, ulusun tecrübesiz havayolları endüstrisini desteklemek ve geliştirmek üzere havayollarıyla daha uzun süreli sözleşmeler yaparak ve Post Office’in posta kuryelerine ödeme yöntemini değiştirerek posta bakanına daha geniş çaplı güçler verecek 1930 Uçak Postası Yasası’nı geçirmesi konusunda Meclis’e ısrar etti. Bu yasa, uçulan mile göre ödeme yapılan ve sıklıkla kötü amaçla kullanılan sistemin yerine geçti ve kapasiteye göre ödeme yaparak havayollarını daha büyük uçakları kullanması ve posta yanında yolcu da taşımaları konusunda cesaretlendirdi. Yasanın geçmesiyle birlikte, yeni iki kıtalar ötesi rotanın William Boeing’in Birleşmiş Havacılık ve Ulaşımı tarafından öncülüğü yapılan oldukça başarılı kıtalar ötesi rotasıyla eşleşmesi için Brown, temel havayollarından birkaçıyla anlaşmaya vardı. İleriye dönük bu üç şirket sırayla American Airlines, United Air Lines ve Trans World Airlines oldu.

Brown’ın çabası etkinliği artırarak maliyeti düşürse de, adil omayan bir şekilde sadece büyük havayollarına sözleşmelerin verilmesi algısını oluşturduğundan 1930 Uçak Postası Yasası eleştirilerin hedefi oldu. 1934’te, Başkan Hoover’den sonra başa gelen Franklin Roosevelt, bütün uçak postası sözleşmelerini sonlandırdı. Ancak, Ordu Hava Kuvvetleri’nin postaları teslim etmedeki felaket girişimleri sonrası, 1934 Uçak Postası Yasası tekrardan uçak postası hizmetlerinin özel sektöre verilmesini yetkilendirdi.

Ancak bu sefer, uçak postası sıkı bir şekilde kontrol altına alındı. Uçak üreticileri faaliyet gördükleri havayollarından ayrılmaya zorlandı ve adil bir biçimde federal hükümet yasalarıyla fiyatlar, güvenlik ve sözleşmeler üzerine kararlar konusunda sorumlu tutuldular. Birçok havayolu için temel gelir kaynağı olan uçak postası daha az kazançlı hale geldi. Sonuç olarak, çoğu şirket faaliyet odağını yolcuları taşımaya doğru yöneltti.

ilginizi çekebilir:  Arnavutluk ilk havayolu şirketi Air Albania'ya kavuştu
Posta Bakanı Brown’ın 1930’da bir resmi.

İlgili Yazılar

Türkiye’nin İlk Hava Korsanlığı

E- HAVACILIK

Çanakkale Savaşı’na damga vuran uçuş: Ertuğrul Uçağı

E- HAVACILIK

Yunuseli Havaalanı 1914 günümüzde

E- HAVACILIK