E-HAVACILIK
Eğitim Pilot

Ultralight Uçak Kursu

Ultralight Uçak Kursu

Ultralight Uçak Kursu

Havacılık yüzyıllar boyunca insanların hayali ve Wright kardeşlerin icadından sonra da birçok insanın tutkusu olmuştur. Ancak günümüzde yalnızca profesyonel bir meslek olarak algılanan havacılık bu amatör ruhtan ve tutku anlayışından epey uzaklaşmıştır. İşte Ultralight Havacılık buna bir alternatif üretilmiştir ve havacılığı profesyonel olarak değil de amatör olarak yapmak isteyen kişiler için en ideal seçenektir.

Hem satın alma, kiralama, bakım ve uçuş ve maliyetlerinin düşük olması hem de eğitim süreleri uçak hususi pilot lisansına göre daha düşük olması bu türü cazip kılan etkenlerdir. Ayrıca hava araçlarının uçak sınıfındaki araçlara göre hafif olmasının da getirdiği bir takım avantajlar vardır.

Bu sınıfın bir diğer avantajı da herhangi bir kursun açılması için kontenjan ya da minimum kayıt sayısına ihtiyaç yoktur. Uçuşlarınız tamamen sizin boş zamanlarınıza ve uygunluğunuza göre planlanır ve uygulanır. Uçuşlar ve yer dersleri daha verimli olması sebebiyle özel ders şeklinde verilmektedir.

Ultralight Uçaklar son yıllarda Türkiye ve Dünya da oldukça kullanım sayısı artan ve en ekonomik ama aynı zamanda da  konforlu bir uçuş için en ideal hava araçları olarak  popüler olmaya devam ediyor.

Ultralight tipi uçaklar sabit kanat 2 kisilik MTOW(maksimum take off) 600 kg alti olan hava araçlarıdır. OTV -MTV-KDV den istisna olan bu hava araçları 95 oktan araba benzini ile çalismakta olduğu için cazibeli hale gelmiştir.

Brs Balistik Paraşut sistemi

Brs Balistik Paraşut sistemi ile uçağin emergency durumlarda tek parça inmesi en güvenilir uçaklardan olduğunun kanıtıdır. Hava da 5 saat kalma ve 1500 km range onu nerdeyse bir ozel jet den farksız kılmaktadir. Upl Pilot lisansi ile kullanılan bu uçaklar ile yolcu taşıma ,hava reklam ,hava dan kamera ile tarama ,haritalama,uçus okulu vb.. bir cok ticari faaliyet içinde kullanılmaktadır. Iş adamlarımız bu tip uçaklar ile iş göruşmelerine uzak mesafelere gun icinde kisa bir sürede gidip dönme imkanına kavuşmuş oluyor. Mesela Bursa -Antalya arasi araba ile 10-12 saat sürmekte iken uçak ile 2 saat gibi bir sürede gitme imkanı sunuyor hemde yakit acisindan daha ekonomik

Ultralight Uçak Kursu

UPL Ultralight Pilot lisansı için gerekenler ;

  • Adli sicil kaydi
  • Tc vatandasi olmak
  • 17 yasini tamamlamis olmak
  • 2.sinif saglik sertifikasini almak

gibi basit evraklar ile kaydinizi yaptırabiliyorsunuz. Ekstra bir sınav veya ingilizce şartı bulunmamakta.
2018 yıl sonu için özel bir fiyat ile YUREKLI HAVACILIK LTD. /Skybursa bu eğitimi 42.500 tl ye vermekde. Eğitimler Bursa Yunuseli Havaalaninda veriliyor. Egitimlere devam zorunlulugu yok.. Öğrencinin musaitlik durumuna gore planlamak mümkün tabii ne kadar çok uçus derslerine katılırsanız o kadar erken ve iyi oluyor..
Ultralight (Çok Hafif Hava Aracı) eğitimi 42 saat yer dersi ve 25 saat uçuş olmak üzere 68 saatte verilmektedir. Eğitiminiz tamamlandığında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen bir kontrol pilotu 1 saatlik bir sınavla uçuşunuzu kontrol eder ve yeterli görürse adınıza UPL (Ultralight Pilot License) belgesi düzenlenir. Bu belgeye sahip bir pilot dünyanın her yerinde bütün Ultralight Sınıfı uçaklarla uçuş yapabilir. Kendi uçağınızı satın alabilir, kiralayabilir veya bunu bir iş fikrine dönüştürüp kazanç sağlayabilirsiniz.

Lisansiniz Size ucus okulu tarafindan veriliyor. Artik Pilot sunuz..
Lisans aldikdan sonra da istediginiz zaman uçus okulunun uçakları ile uçma imkanınız oluyor ve tecrübenizi arttıryorsunuz.

İlgili Yazılar

Ultralight Hava Araçları

E- HAVACILIK

UÇUŞ KORKUSUNU YENME PROGRAMI

E- HAVACILIK

Pilot olmadan önce mutlaka izlemeniz gereken 11 film!

E- HAVACILIK