E-HAVACILIK
TARİH

Yunuseli Havaalanı 1914 günümüzde

Yunuseli Havaalani ilk adı Bursa Havaalanı dır.

1914 yılından itibaren iniş alanı olarak bu bölgede çalişmalar yapılmıştır fakat sonuçlanmamıştır.

1925 yılın da M.Kemal Atatürk ün Teşvikiyle Kurulan Turk Tayyare Cemiyeti (Bu gününün TÜRK HAVA KURUMU THK) kurulmuştur. İlk şubelerinden biride Bursa şubesi dir. Tüm ülke ve Bursa da Havacılık adına milli bir destek kampanyası başlatılmıştır. Bursalı vatandaşlar arsalarını satarak , süt ineklerini satarak bir çok fedakarlıklar ile THK na bağış yapmışlardır. Burdan elde edilen gelirler ile Yunuseli Havaalanı arsalarının bir kısmı bağış bir kısmı da gelen bağışlardan oluşan para ile alınmış ve uçuş için elverişli hale getirilmiştir. 1925 ile 1942 yılları arasında sivil halka açık meydan olarak hizmet vermiştir.

Yunuseli Havaalanı
Yunuseli Havaalanı

2.dünya savaşının çıkması ile beraber meydanın stratejik önemi olması sebebiyle THK bu meydanı Türk Hava Kuvvetlerine Devretmiştir.

1942 ile 1946 tarihleri arasında yapım ve onarım çalışmaları  yapılarak 2 adet beton pist yapilmiştır.

Yunuseli Havaalanı

1946 ile 1956 yıllari arasında askeri meydan olarak hizmet vermiş fakat 1956 ile 1976 yılları arasinda Devlet Hava Meydanları tarafından işletilmiştir. Fakat DHMI burayı daha fazla işletememiş ve 1976 yılı ile 2001 yılına kadar Bursa iş dünyası meydana sahip çıkmıştır. 2001 yılında meydan, askeri uçuşlar yapılmak üzere sivil havaciliğa kapılarını kapatmıştır. 2017 yılına kadar kapalı kalan havaalani , 01/02/2017 yılında Bursa Buyukşehir Belediyesinin uğraslari sonucu tekrar sivil ve sportif havaciliğa açılmış ve halen meydan sivil ve sportif havaciliğa açik olarak hizmet vermektedir.

Yunuseli Havaalanı
Yunuseli Havaalanı

Bursa için büyük bir öneme sahip olan bu alan umarız uzun yıllar açık kalmaya ve Bursanın Avrupalı kent olma yolunda en önemli değeri olarak kalmaya devam eder.

İlgili Yazılar

Çanakkale Savaşı’na damga vuran uçuş: Ertuğrul Uçağı

E- HAVACILIK

İlk Uçakların Evrimi

E- HAVACILIK

BURANIN NERESİ OLDUĞUNU ÖĞRENİNCE MUHTEMELEN ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ!

E- HAVACILIK